Wśród Bełchatowian! #4

Podpisy same się nie zbiorą, więc w dalszym ciągu możecie spotkać nas na ulicach Bełchatowa. W dniu wczorajszym odwiedziłem – po raz kolejny – plac imienia Gabriela Narutowicza, czyli najbardziej reprezentacyjne miejsce Naszego Miasta. I znowu wróciłem do domu z nowymi przemyśleniami.

Bełchatowianie wykazują coraz większe zainteresowanie lokalnym „rynkiem” politycznym. W ubiegłym tygodniu spotykałem się  z odmową złożenia podpisu tłumaczoną poprzez brak zainteresowania samorządem bądź niewiedzą, kto tak naprawdę kandyduje w mieście. Wczoraj natomiast mieszkańcy z ogromną chęcią wysłuchiwali mojego „monologu zachęcającego” i bardzo często rozmówca sam dzielił się ze mną swoimi przemyśleniami na temat miasta i sposobu zarządzania nim. Taka postawa bełchatowian – zarówno młodych i starszych – cieszy mnie niezmiernie. Pokazuje to bowiem, że mieszkańcom zależy na mieście i jego przyszłości.

Pojawił się jednak problem innej natury. Udostępnianie danych. Dla dwóch bardzo miłych pań (serdecznie pozdrawiam!) dużym problemem było podanie wszystkich danych osobowych – od imienia i nazwiska, poprzez adres zamieszkania, numer PESEL oraz czytelny podpis. Nie dziwię się, że miały pewne obawy, by wpisać się na listę. Tyle mówi się o ochronie danych, „słynnym” RODO i zwracaniu uwagę, komu podajemy informacje o sobie. Panie znały nasz projekt. Wiedziały, o czym mówię i w jakim celu do nich podszedłem. Jednak, jak same powiedziały, wolą wspierać Nowe Pokolenie i Patryka Marjana w inny sposób – chociażby oddając głos przy urnie wyborczej!

W tym miejscu zapaliła mi się czerwona lampka – ochrona danych osobowych jest tematem poruszanym bardzo często. A jednak by zgłosić komitet, wystawić listy kandydatów potrzebujemy wszystkich najważniejszych danych. Rzeczą oczywistą jest, że każdy komitet wykorzysta je tylko po ty, by zgłosić swoja kandydaturę. Czy nie lepiej by było prowadzić rejestrację nie tylko w sposób tradycyjny, ale również w sposób elektroniczny? Wtedy każdy mógłby poprzeć wybrany komitet nie narażając się na potencjalną kradzież danych. Państwo z Państwowej Komisji Wyborczej? Co Wy na to? 😉

21 października coraz bliżej, ale nadal jest to bardzo odległa data. Z pewnością jeszcze się spotkamy na ulicach Bełchatowa!
Do zobaczenia!

Bartłomiej Majchrzak – kandydat do Rady Miasta Bełchatowa. Okręg nr 3